До преди няколко години беше изключително честа практика адвокати или пък страни по делото да отлагат съдебни заседания представяйки болнични листове. За да ограничи това негативно и бавещо съдопроизводството явление беше създаден чл. 18, ал. 2 от Наредбата за медицинската експертиза /Приета с ПМС № 87 от 05.05.2010 Г./. който изрично указва, че „При определен домашен амбулаторен или свободен режим осигуреният е длъжен, ако е необходимо, да се яви пред разследващите органи и пред органите на съдебната власт през периода на разрешения отпуск поради временна неработоспособност, освен ако представи „Медицинско удостоверение“ по образец, утвърден от министъра на здравеопазването и министъра на правосъдието, в което е отбелязано, че заболяването на лицето не позволява явяването му пред разследващите органи и пред органите на съдебната власт”.
Така наред с болничният лист лицето възпрепятствано да присъства в съдебно заседание следва да приложи и Медицинско удостоверение, в което изрично да е посочено, че заболяването не позволява на лицето да се яви пред разследващи органи или органите на съдебната власт. Като гаранция за това законодателят е приел, че въпросното медицинско удостоверение следва да бъде издадено не от един лекар, а от лекарска комисия, разчитайки, че това би създало повече пречки пред недобросъвестното лице, решило неоснователно да отлага и бави хода на делото.
Разбира с в живота нещата не винаги се случват според нашите желания и това наистина човек да се разболее и да не може да присъства в съдебно заседание не е рядко явление. Тогава първата трудност с която един адвокат, ищец или ответник ще се сблъска е тази, че най-често общопрактикуващият лекар не знае как да оформи медицинското удостоверение, а напълно е възможно както показва практиката и въобще да не знае за съществуването му. В такъв случай се налага адвокатът да си носи със себе си на прегледа готов разпечатан формуляр, който да предостави за попълване и който има следния вид:Udo med
След това копие от надлежно попълненото удостоверение се изпраща до компетентния съд придружено с молба за отлагане на делото, като обикновено съдът го уважава и насрочва делото за следваща дата, въпреки протестите на отсрещната страна.
{{ 'Comments (%count%)' | trans {count:count} }}
{{ 'Comments are closed.' | trans }}